W jaki sposób kule transportowe wpływają na ergonomię ruchu, sprawiając, że praca jest wydajniejsza i szybsza?

Prowadzenie przedsiębiorstwa niesie za sobą wiele obciążeń. Codzienne wyzwania widoczne są szczególnie na halach produkcyjnych i magazynowych. To tam rozgrywa się prawdziwa walka z czasem, a wygraną jest wysoka jakość usług i produktów. Aby usprawnić ten proces, wprowadza się wiele zasad, które zbiorczo nazywają się lean manufacturing. W jednym z jego elementów biorą udział kule transportowe. Są one częścią przenośników, stanowisk montażowych, stołów kulkowych, taśmociągów i posadzek w halach. Dzięki nim można mówić o prawdziwej ergonomii i ekonomii ruchu, które usprawniają całą logistykę działań.

Czym jest lean manufacturing i jaki ma związek z kulą transportową?

Koncepcja ta ma swoje początki w japońskich fabrykach i dopiero wkracza na polski rynek. System zarządzania lean manufacturing zakłada, że klient otrzyma najwyższej jakości produkt, przy minimalnym nakładzie środków i pracy. Unikanie marnotrawstwa i eliminowanie niepotrzebnych operacji ma przyspieszyć cały proces. Wzrastająca efektywność jest następstwem ograniczeń: zapasów, czasu pracy, narzędzi, lecz także ludzkiego wysiłku. Wprowadzając rozwiązania mechaniczne, takie jak te wykorzystujące kule transportowe, znacząco wpływasz na każdy z powyższych parametrów.

Największa zmiana dotyczy całego sposobu zarządzania produkcją. Odejście od tradycji, czyli od relacji dostawca-klient na zasadzie systemu pchającego, na rzecz systemu ssącego. Równie istotny jest ciągły przepływ towarów i usług. W praktyce oznacza to wyeliminowanie nadmiernych zapasów, nadprodukcji, zbędnego ruchu oraz niewykorzystanych możliwości pracowników.

Jak efektywniej zarządzań ruchem za pomocą kul transportowych?

Efektywność pracownika może być na takim poziomie wydajności, na jaki pozwalają mu warunki pracy. Kluczem do sukcesu jest wdrożenie nowych standardów obsługi i przepływu, czyli tego, co wpływa na czas pracy pracownika. Aby osiągnąć lepsze efekty, trzeba poprawić ekonomię i ergonomię ruchu. O ile ergonomia koncentruje się na człowieku, jego możliwościach (rytm, tempo, metody), to ekonomia skupia się na celowości działań i czynników ruchu w całym obszarze pracy. To tutaj z powodzeniem wykorzystuje się kule transportowe, będące elementem wielu rozwiązań usprawniających cały proces.

Efektywne zarządzanie ruchem to jednak nie tylko w pełni wykorzystane możliwości zatrudnionych osób. To także optymalna eksploatacja maszyn, ograniczenie powierzchni produkcji i magazynowania, skrócenie czasu produkcji.

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)