Filters

Wszystkie
Łożyska plastikowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 24

Łożyska plastikowe – zalety

Łożyska plastikowe znajdują szereg zastosowań w wielu różnych branżach przemysłu. Łożyska plastikowe wykorzystywane są do produkcji rolek transportowych z których z koleji buduje się linie transportowe, stoły montażowe w firmach produkcyjnych, wykorzystywane w centrach logistycznych, jak i w maszynach rolniczych. Jakie są główne zalety łożysk plastikowych?

Łożyska plastikowe cena

W porównaniu z metalowymi odpowiednikami łożyska plastikowe są tańsze. Różnica w cenie, w zestawieniu z ich metalowymi odpowiednikami, osiągana jest właśnie dzięki zastosowaniu stosowniejszego do produkcji materiału. Na przekór sceptykom, łożyska plastikowe charakteryzują się wystarczającą trwałością, a przez to również dobrą odpornością na zużycie oraz równie dobrymi właściwościami tocznymi, które zapewnia niski współczynnik tarcia.

Łożyska plastikowe do rolek transportowych

Jednym z najpopularniejszych zastosowań łożysk plastikowych są roli transportowe, zwane też rolkami grawitacyjnymi, które ułożone jedna za drugą tworzą linie transportowe.  Łożyska plastikowe są w tym przypadku wykorzystywane jako łożysko dla rolki wykonanej z rury PCV lub rolki wykonanej z rury stalowej.  Łożysko pozwala na uproszczony montaż danej rolki w pasie transportowym.  Łożyska plastikowe zapewniają bezpieczny transport towarów po linii produkcyjnej, z jednego stanowiska na drugie. Łożyska plastikowe dostępne są w wielu rozmiarach. Przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystać plastikowe rolki transportowe mogą dopasować łożyska idealnie do aktualnych działających już lub planowanych linii transportowych.

Łożyska plastikowe do przenośników rolkowych grawitacyjnych

Przenośniki rolkowe grawitacyjne to mechanizmy, które nie posiadają żadnego źródła napędu. Rolki transportowe zwieszone są w nich na łożyskach, które umożliwiają im swobodne obracanie. Pomiędzy rolkami znajdują się wolne przestrzenie, które ułatwiają pracę i eliminują tarcie rolki o rolkę. Ustawienie przenośników grawitacyjnych nawet pod minimalnym kontem daje szanse na ich samoistną pracę. Towary przesuwają się bowiem po linii transportowej pod wpływem własnego ciężaru i odpowiedniego konta pochylenia całej linii. W wielu liniach transportowych sprawdza się również montaż przenośników na płasko. Łożyska rolek są wtedy wprawiane w ruch poprzez ręczne przesuwanie towarów po linii.

Łożyska plastikowe w stanowiskach montażowych

Łożyska plastikowe równie dobrze sprawdzą się także na stanowiskach montażowych. Umożliwiają zatrzymanie towaru lub jego elementu, swobodne przesuwanie w przód i w tył, montaż komponentów oraz przesunięcie towaru na kolejne stanowisko. Dzięki dobrym właściwościom ślizgowym ruch towaru po stanowisku montażowym i dalej po linii odbywa się bez konieczności angażowania przez montażystę dużej siły.

Łożyska plastikowe w regałach przepływowych

Regały przepływowe wykorzystywane są dziś coraz częściej w magazynach. Regał wykorzystuje rolki transportowe, tworzące bieżnię dla opakowań z komponentami do produkcji. Rolki transportowe za sprawą łożysk kręcą się umożliwiając ruch materiału po regale. Regał posiada kąt nachylenia około 4%, dzięki czemu opakowania przesuwają się po nim z jednego końca na drugi za pomocą samej tylko siły grawitacji. Regały przepływowe dają nie tylko oszczędność czasu, ale i miejsca. W regałach można stosować ładunki o masie do 200 kg, a w związku tym regały takie bez trudu mogą wykorzystywać  łożyska plastikowe.

Bufor końcowy w przenośnikach napędzanych

Łożyska plastikowe mogą być wykorzystywane także do budowy stanowisk buforowych np. bufora końcowego w przenośnikach napędzanych. Często bowiem towary, które zjadą z linii transportowych, muszą kilka minut poczekać w kolejce zanim zostaną rozdysponowane na regały lub do wysyłki. W tym celu wykorzystuje się bufory końcowe, czyli odcinki linii, które umożliwiają chwilowy postój towarom. By uniknąć zatoru buduje się je właśnie z rolek transportowych.

Obciążenie łożysk plastikowych

Łożyska plastikowe stosowane są w rurkach transportowych, których zadaniem jest transport towarów lub opakowań zbiorczych, zawierających towary np. worków, skrzyń, kartonów. Łożyska plastikowe mogą dźwigać duże ciężary. W zależności od rozmiaru i budowy pojedyncze łożysko plastikowe może mieć udźwig od 7 do nawet 80 kg. Umożliwia to szeroki zakres zastosowania łożysk plastikowych, także w systemach transportowych dedykowanych dużym gabarytom.

Łożysko metalowe czy plastikowe

Łożysko plastikowe w wielu sytuacjach okazuje się po prostu wystarczającym zamiennikiem dla łożysk metalowych. Posiadają wymiary dopasowane do wewnętrznych średnic rur spotykanych w handlu i standardowe otwory pod osie: 8mm,  10mm, 12mm, 15 mm. Eliminuje to konieczność dorabiania tulejek redukcyjnych jak ma to miejsce przy użyciu łożysk stalowych. Jego właściwości, które są potrzebne w danym urządzeniu, są wystarczające by zapewnić bezpieczną i długotrwałą pracę. Konkurencyjne ceny łożysk plastikowych, w stosunku do cen metalowych sprawiają, że łożyska plastikowe cieszą się dziś dużą popularnością.

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)